Yerellerde Neler Oluyor?

MERAM TÖB-TECRÜBE AKTARIMI

Meram TÖB Tıp Eğitimi Çalışma Kolu olarak 10.12.2015 Perşembe günü düzenlediğimiz bu etkinlikte dönem 3,4 ve 6 olan arkadaşlarımız fakültemize bu yıl gelen dönem 1 öğrencilerinin okula adaptasyon süreçlerini hızlandırmak için bilgiler verdiler.Sınav sistemi,hastane ortamı,staj dönemleri hakında bilgilendirmeler yaptılar.Nasıl ders çalışmaları gerektiği,bilimsel ve sosyal anlamda nasıl kendilerini geliştirebilecekleri hakkında ufak tüyolar verdiler ve merak edilen soruları cevapladılar.İnteraktif olarak gerçekleştirilen etkinliğimize 70’ten fazla dönem 1 öğrencisi katıldı.

MERAM TÖB-İKİ ELİN SESİ PROJESİ

Meram TÖB Tıp Eğitimi Çalışma Kolu olarak Halk Eğitim Merkezi’nden gelen eğitmenimiz önderliğinde ilk dersini 09.12.2015 Çarşamba günü 46 kişinin katılımıyla başlattığımız işaret dili dersi sayesinde engelli vatandaşlar ile aramızdaki engelleri kaldırmayı amaçlıyoruz.Günlük hayattaki gerekliliğinin dışında mesleğimiz açısından da çok fazla önem arz eden bu eğitimde 120 saatlik kuru tamamlayıp sertifikalarımızı almayı hedefliyoruz.

DOKUZ EYLÜL TÖB-KARİYER GÜNLERİ

Dokuz Eylül TÖB olarak bu sene tıp eğitimi adına ilk etkinliğimiz minik kariyer günleri düzenlemek oldu.

15.12.2015 tarihinde Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'dan bir uzman doktorumuz ve üç asistan doktorumuzun katılımıyla, 17.12.2015 tarihinde ise Kardiyoloji Anabilim Dalı'ndan bir hocamızın katılımıyla etkinliklerimizi gerçekleştirdik. Hocalarımız kendi alanlarını, tecrübelerini, asistanlık dönemlerini, çalışma koşullarını anlattılar. Daha çok söyleşi havasında bir etkinlik oldu ve gelen hocalarımız da gayet sıcak oldukları için böyle geçmesi daha verimli oldu. Gelen arkadaşlarımız daha çok dönem 2 öğrencileriydi fakat dönem 1'ler de az da olsa vardı. Katılan arkadaşlarımızdan etkinliğin çok verimli ve eğlenceli geçtiği ve başka dalların da tanıtılmasının iyi olacağı şeklinde geri dönüşler aldık ve bu bizi çok mutlu etti.

YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ-NİTHEKİM ETKİNLİĞİ

. Konu olarak Ender Görülen Hastalıkları seçtiğimiz etkinliğimizde, geçen sene Nithekim KÇG'sinin hazırladığı "Etkili Sunum Nasıl Yapılır?" rehberini baz alarak hazırladığımız giriş sunumumuzun ardından sunum yapmak isteyen arkadaşlarımız kendi hastalıkları ile ilgili sunumlarını yaptılar.

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ-EĞİTİMİMİN FARKINDA MIYIM? -ANKET SONUÇLARI

Genel olarak anketi değerlendirirken tıp okumayı tercih etme nedeni olarak bir çok öğrencinin sağlık bilimine merakı olduğundan dolayı tıp okuduğu ama ayrıca iyi bir maddi gelir elde etmek için tıp okuyanların da sayısının oldukça fazla olduğunu belirledik.

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ-ABD'de TIPTA UZMANLIK

Konuşmacı: Dr. Ulaş Mehmet Çamsarı

Birçok öğrencinin hayali olan ABD’ de uzmanlık konusu hakkında bilgi sahibi olmak için Dr. Ulaş Mehmet Çamsarı ile iletişime geçtik. Dr.Çamsarı, bizlere ABD’ de uzmanlık hakkında kendi tecrübelerini paylaştı ve nelere dikkat etmemiz nasıl bir stateji izlememiz gerektiği konusunda yol gösterdi.

Koç TÖB 'den Kariyer Günü Etkinliği

Koç TÖB, arkadaşlarının mezuniyet sonrası kariyerine bir katkı sağlama, yollarını çizmelerine yardımcı olma amaçlarıyla yola çıkıp düzenlediği Kariyer Günü etkinliğini 12 Aralık tarihinde gerçekleştirdi. Prof Dr. İhsan Solaroğlu'nun Beyin ve Sinir Cerrahisi ve Tıpta Araştırmacılık konusundaki konuşmasıyla başlayan etkinlik, Prof Dr. Selahattin Özmen'in Plastik Rekonstrüktif Cerrahi ve Klinisyen Hekimlik'le ilgili konuşmasıyla devam etti. Son olarak Uzm.

GAZİANTEP TÖB,NASIL DERS ÇALIŞALIM?

Gaziantep Töb olarak 25 Kasım Çarşamba günü düzenlediğimiz ''Nasıl Ders Çalışalım ? Etkili Öğrenme ve Motivasyon '' etkinliğimizde tıp fakültesi öğrencilerine etkili öğrenme metodlarını tanıtmayı amaçladık. Doç Dr. Tuncer Demir'in konuşmacı olarak katıldığı ve daha önce birçok platformda yapmış olduğu sunumunu bizlerle paylaştığı etkinliğimizde 120 katılımcıyla büyük bir ilgi yakaladık.

Pratik öğrenme metodlarını konuştuğumuz etkinlikte özellikle dönem 1 arkadaşlarımızın katılımı yüksekti. Katılımcılarımıza ve hocamıza teşekkür ediyor ve daha farklı etkinliklerde yeniden karşılaşmayı umuyoruz!

EGE ÜNİVERSİTESİ,NASIL DERS ÇALIŞILIR?

Ege Üniversitesi Türk Tıp Öğrencileri Birliği Tıp Eğitimi Çalışma Kolu tarafından düzenlenen "Nasıl Ders Çalışılır - Soru'n&Cevap" paneli 49 kişilik öğrenci katılımıyla gerçekleştirildi. Dönem 1 katılımının yoğun olduğu bu panelde farklı çalışma yöntemlerine sahip konuşmacılar kendi metotlarını anlattı. Ayrıca fakültedeki sınavlar(BAS, BYS, Uygulama Sınavı, Gelişim Sınavı) hakkında bilgilendirilmeler yapıldı.