Tıp Eğitimi Çalışma Kolu

Tıp Eğitimi Çalışma Kolu Nedir?

Tıp Eğitimi Çalışma Kolu, Türk Tıp Öğrencileri Birliği’nin altı ana çalışma alanından birisidir. Uluslararası Tıp Öğrenci Birlikleri Federasyonu (IFMSA)’de bu çalışma koluna SCOME (Standing Committee on Medical Education) adı verilmektedir.

Tıp Eğitimi Çalışma Kolu’nun esas amacı ulusal ve uluslararası alanda tıp fakültelerinde verilen tıp eğitim ve öğretiminin geliştirilmesi ve iyileştirilmesine öğrenci bakış açısını yansıtmaktır. Tıp öğrencileri tıp eğitiminin en önemli paydaşlarından biridir.

Tıp Eğitimi Çalışma Kolu, tıp öğrencilerinin mezuniyet öncesi tıp eğitimi başta olmak üzere eğitim ve öğretimlerinin tümüne eleştirel yaklaşmasını ve katkıda bulunmasını sağlarken, kendi gelişimlerini ve toplum sağlığını göz önünde bulundurur.

Tıp Eğitimi Çalışma Kolu ülkemizde ve dünyada tıp öğrencilerinin en büyük sesi olmayı hedeflemektedir.

Nihai vizyonumuz ise tıp eğitiminin kalitesini artırmak yoluyla mezun olan hekimlerin ‘kalitesini’ arttırmak yolunda üzerimize düşeni yapmak ve dolaylı olarak da toplumun sağlık düzeyini daha üst bir noktaya getirmektir. SCOME (Tıp Eğitimi Çalışma Kolu), Uluslararası Tıp Öğrenci Birlikleri Federasyonu’nun (IFMSA) 1951’de ilk kurulduğunda var olan iki çalışma kolundan biridir. Bu da, uluslararası düzeydeki tıp öğrencisi oluşumlarında tıp eğitimine verilen önemi bize gösterir. Bunun nedeni ise, Tıp eğitimi konusunda yapılan her çalışma ve iyileşmenin, kısa erimde, kendisini tıp öğrencileri yararına göstermesidir. Yani, biz kendimiz için bir şeyler yaparak dolaylı yoldan asıl amacımız olan toplum sağlığını arttırmaya çalışıyoruz.

Tıp Eğitimi Çalışma Kolu, Tıp Eğitimi ile alakalı birçok ulusal ve uluslararası kuruluş ile iş birliği içinde olup öncelikle Türkiye’de öğrenim gören, sonrasında ise tüm tıp öğrencilerinin paydaşı olduğu tıp eğitimi konularında somut görüş ve önerilerini ilgili birimlere yansıtmaya çalışır. Bunların basında uluslararası alanda, Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu (WFME), Avrupa Tıp Eğitimi Birliği (AMEE); ulusal alanda ise tıp eğitimini etkilemekte söz sahibi olan (TEGED, UTEAK, TEPDAD, Tıp-Dek vb. kuruluşlar ve fakülte düzeyinde Tıp Eğitimi Anabilim Dalları ve Dekanlıklar gelmektedir.

Biz neler yapıyoruz ?

Bu bölümde Tıp Eğitimi Çalışma Kolu'nda yürütülmekte olan projelerimizin,toplantılarımızın,çalışmalarımızın kısa tanıtım yazılarını okuyacaksınız. Bu yazılar çalıştığımız alanların içerikleri, çalışma yöntemlerimiz ve sizlerin bu yöntemlere nasıl katkıda bulunabileceği ilgili ipuçları vermek amaçlanmıştır. Eğer bir çalışmamız ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve/veya o çalışmada aktif olarak rol almak isterseniz, lütfen Tıp Eğitimi Çalışma Kolu ile (tipegitimi@turkmsic.net) veya TurkMSIC Ulusal Tıp Eğitimi Direktörü ile (nome@turkmsic.net) iletişime geçiniz.

Tıp Eğitimi Çalışma Kolu Projelerimiz

Tıp Eğitimi Çalıştayları ( http://turkmsic.net/proje-ve-girisimler/tip-egitimi-calistaylari )

Tıpta Kariyer Günleri ( http://turkmsic.net/proje-ve-girisimler/tipta-kariyer-gunleri )

Tıp Eğitimi Yaz Okulu

Toplantılarımız 

Tıp Eğitimi Sene Ortası Buluşması

Tematik Tıp Eğitimi Toplantıları

 

SİZ DE ÇALIŞMALARIMIZIN BİR PARÇASI OLMAK İSTER MİSİNİZ?

Tıp Eğitimi Çalışma Kolu mail grubu: turkmsic_tipegitimi@googlegroups.com

Tıp Eğitimi Çalışma Kolu El Kitapçığı: https://drive.google.com/…/fol…/1ePnt4Hv1wwodAd58FCihnM-PiUdp6YYM

TurkMSIC SCOME Facebook Grubu : https://www.facebook.com/groups/turkmsicscome/?fref=ts

IFMSA SCOME Facebook Grubu : https://www.facebook.com/groups/SCOME/?fref=ts

Sorularınız için ; tipegitimi@turkmsic.net | nome@turkmsic.net